Jak bojovat se strachem a fóbii „z čehokoliv“

Už se nemusíš bát. Tento návod tě vyléčí ze všech fóbií a strachu…

Jsem srab. Bojím se často různých blbostí – ztrapnění, když mě pošle holka někam, že mě někdo uvidí tančit, že si obleču něco, co jsem dříve označoval jako „pro gaye“ a bude mi to slušet a staří známí mě zavrhnou, že někdo zjistí mou pravou identitu, když tu píšu různé věci. Mám strach i z toho, že mám občas skočit třeba z metrové výšky na zem. Nebo ten strach ze tmy…

Jo a mám strach i z úspěchu. Co kdybych náhodou měl moc peněz? Co kdybych sbalil každou holku a já neměl čas se všem věnovat?

Stále bojuji s nějakým strachem, ale většinou ten starý boj nějak vyhraju a objevím něco nového strašidelného. Zkusím popsat svou cestu, jak procházím strachem a jak jej zdolávám.

Strach „neexistuje“

Strach je přirozený, ale je často vklíněn do hlavy zvenčí. Výchovou, pokyny, návody na použití… Ten strach vůbec neexistoval před tím, než jsme zjistili, že je to vlastně něco, čeho se bát.

Řekni dítěti, ať přejde lávku přes vodu. Udělá to, třeba pomalu, ale bude šikovné a suché.

Řekni dítěti, ať přejde lávku přes vodu, ale ať si dává pozor, má nové oblečení a třeba v té vodě je krokodýl… Když bude vědět, co je krokodýl, nebo uvidí, že když se mu to nepovede, bude nářez za špinavé oblečení, na lávku třeba ani nevkročí a když ano, bude totálně vyklepané nervózní, strachy beze sebe.

Strach jsme mu vměstnali do hlavy. Podobně je to v běžném životě.

Alexas_Fotos / Pixabay

„Nebav se s lidmi, vždyť jsou to vrazi a zloději“ tak raději koukáme na Facebook nebo paranoidně po sobě koukáme, kdo bude tím vrahem.

„Tu holku neoslovuj, ona tě odmítne, vstříkne ti do očí slzák a nakope do koulí“. Jsi rád, že sis zachránil své mužství a opravdu tam nešel. Taková situace by se asi nestala, ale když si to nahraješ do hlavy, je to reálnější než si myslíš.

Samozřejmě nějaký strach je opodstatněný, každý má ten svůj, každý prošel nějakými traumaty, zážitky, které jen tak nevymaže a ne každý strach souvisí s oslovováním cizích lidí.

Identifikace strachu

Nejdříve si musíš uvědomit, že máš ten strach. Dodnes si vzpomínám na pocit, kdy se mi svíral žaludek, když jsem měl vkročit do hospody, kde se měl konat sraz podnikatelů. Obcházel jsem blok pár minut, než jsem se odhodlal. Nebylo tomu tak jednou ani dvakrát. Občas se mi to vrací, když jsem dlouho zavřený a potřebuji třeba více pracovat.

Máš fóbii – sociální, ze zvířat, z krve,… a je třeba si uvědomit, co přesně tě tíží a svírá.

Symptomy strachu

Tluče ti více srdce? Hůře se ti dýchá? Nevolno? Cítíš, že omdléváš? Zažíváš stavy úzkosti či paniky? Potíš se?

Tvá (vlastní) zkušenost

Strach máme často „naučený“ viz výše nebo jsme jej prožili – přepadl nás někdo v parku, zažili autonehodu,..

Pokud se jedna o první druh, strach si často jen nahráváme a čerpáme z nějakých podivných zdrojů.

Nikdy jsem nebyl odmítnut holkou předtím, než jsem to poprvé zkusil a přesto jsem z toho měl strach, protože jsem si městnal do hlavy – pepřák, ztrapnění, veřejné zostuzení, už nikdy nebudu moci mluvit s holkama, protože si to mezi sebou řeknou a tak dále. Neviděl jsem nikdy, že by holka odkopla kluka, který by za ní přišel – vlastně ani to jsem nikdy neviděl, že by kluk oslovil holku… Takže strach z odmítnutí jsem si zcela vymyslel a bránil si své pohodlí a konfortní zónu.

Nějak jsem to možná i „zdědil“ výchovou, lidmi okolo mi to bylo říkáno.

Strach není na škodu

Když ti to zachrání život. Skákát z útesu nemusíš. Takový strach má pozitivní roli a to, že tě skutečně zachrání před smrtí. Hada se taky můžeš bát oprávněně, když je jedovatý a podobně.

Nepřehlédněte  Konec se sociální úzkosti - přestaňte se bát lidí a žijte naplno

Jak bojovat a překonat strach

Pracuj se strachem

Pojmenuj strach – pojmenuj jej, zjisti, kdy nastává nebo v jakém prostředí
Co jej spouští – je to neznámé prostředí? upřené zraky lidí při prezentaci? zvířata?
Jakou moc má nad tebou strach – co vše ti brání získat či dosáhnout? cestovat? poznat lásku svého života?
Představ si, jaké by to bylo beze strachu – co by si vše měl, udělal, zvládl, kdyby najednou ten strach odešel?

Čel strachu a překonej ho

Studuj svůj strach. Ten sis docela dobře identifikoval v bodech. Zjisti si všechno o pavoucích, když z nich máš strach. Zjisti si něco o lidech, pokud máš strach z nich. Zjistíš, že lidi jsou většinou úplně v pohodě a nechtějí ti dělat problémy, třeba si i rádi popovídají, pomohou ti. Pavouci nejsou všichni jedovatí a když nějakého uvidíš, neznamená to, že hned zemřeš. Ten nejtragičtější scénař, co máš v hlavě, je velmi nepravděpodobný.

Pokračuj po krůčcích. Skoč nejprve z okraje bazénu, potom ze skokanského bloku, zkus třeba skluzavku, kde chvíli budeš celkem vysoko, pak jdi na 3 metrové prkno a postupně zdolávej ten pocit strachu. Odbourávej jej. Víš, že dopadneš do vody. V bazénu ti nic nehrozí, když skočíš po nohách. Podobně postupuj i při jiných fóbiích.

Fanette / Pixabay

Buď se strachem, vezmi jej a vysměj se mu. Když na tebe přijde pocit strachu, přiznej si jej. Řekni „Cítím se, že mám strach jít do nové práce“, zkus jej „vzít“ do ruky a zahodit jej co nejdále. Nebo se mu prostě vysměj: „Vím, že si tady, dobrý pokus. HAHAHA“ a udělej to.

Měl bys mít zvládnutý strach, když budeš pravidelně plnit tyto body. Když na tebe občas něco takového znovu přijde, zkus se zastavit. Nadechni se zhluboka a dlouze vydechni. Zkus začít meditovat, což by ti mělo také pomoci s duševní pohodou a hygienou.

Strach jako výzva

Strach je zprvu velmi negativní, ale když jemu začneš čelit, začneš se divit, proč ses tomu bál?

Řízení auta zní sice katastroficky, všechny ty bouračky a výbuchy v Kobře 11, ale ona je to celkem pohoda po pár týdnech jízd. Posilovna tě může děsit, ale nakonec ti drsní týpci ti nechcou rozbít hubu, ale třeba ti pomoci.

Udělej si strachu výzvu. Neboj se, že tě někdo přestane mít rád, když budeš čelit strachu, třeba jako já, když jsem změnil šatník i chování ve společnosti z uťáplého. Když přestane, stejně ti to je jedno, budou jiní. Neboj se strachu z toho, že budeš odmítnut, ono je to okouzlující pocit, když se to naučíš správně vnímat.

Vezmi strach jako výzvu a bojuj s ním jako chlap! Žij naplno.

Be relentless. Be fearless.

Beze strachu

Přehrát video

(Mám strach ze smrti, z toho, že na konci si řeknu, že jsem neudělal všechno, co jsem chtěl. Film, ve kterém hraju, je nudný a bez akce…)

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Reply: