Coinmate a můj přístup k investování do kryptoměn – co funguje dlouhodobě

Jsem tři roky v kryptu. Chvilku jsem ztrácel, chvilku vydělával. Nakonec jsem zjistil, že ve světě kryptoměn je to stejné jako všude jinde – nejdůležitější je mít strategii, které věříš, a pak se jí držet, i když se ti zrovna nechce.

Víš co? Vsadím se, že ses už aspoň jednou spálil. Možná jsi nakoupil Bitcoin, když byl na vrcholu, a pak jsi ho v panice prodal, když šel dolů. Nebo jsi investoval do nějakého shitcoinu, protože ti někdo řekl, že „tohle určitě vyletí“ – a nakonec z tebe vyletěly jenom peníze.

Jsem na tom stejně. A vždy, když jsem udělal chybu, tak to bylo proto, že jsem porušil vlastní pravidla.

Proč jsem si vybral Coinmate

Před pár lety jsem začal hledat cestu, jak rozumně investovat do kryptoměn bez zbytečného stresu. Vyzkoušel jsem několik platforem – od Binance přes Crypto.com až po Coinbase. Nakonec jsem ale zakotvil u Coinmate, a to z několika důvodů:

  1. Česká platforma – komunikace v češtině, česká podpora, české bankovní účty pro vklady a výběry. Když něco řeším, nemusím se dohadovat s robotem nebo supportem někde z Asie.

  2. Jednoduchost – nepotřebuju 500 funkcí a 1000 shitcoinů. Potřebuju spolehlivou platformu, kde můžu nakoupit Bitcoin, Ethereum a pár dalších zavedených kryptoměn.

  3. Bezpečnost – žádné hacky, žádné podezřelé praktiky. Prostě platforma, která tady funguje dlouhodobě a nezavírá se ze dne na den.

Zní to jako promo, ale není. Je to jen konstatování toho, co mi vyhovuje. Samozřejmě tě povzbuzuju, abys udělal vlastní research, protože každý má jiné potřeby.

Můj investiční přístup – jednoduchá cesta funguje nejlépe

Nejdřív jsem se snažil být geniální trader. Četl jsem grafy, sledoval YouTubery, kteří „přesně věděli“, kam trh půjde… Výsledek? Spálil jsem si prsty a ztratil peníze.

Pak jsem se uklidnil a přišel na to, že nejlepší strategie je ta nejjednodušší:

1. DCA – Dollar Cost Averaging

Každý měsíc investuju stejnou částku bez ohledu na cenu. Když jde trh dolů, nakoupím víc krypta za stejné peníze. Když jde nahoru, nakoupím míň, ale moje dosavadní investice rostou. Je to psychologicky mnohem jednodušší než se snažit „načasovat trh“.

V praxi to znamená, že mám na Coinmate nastavenou platbu, která tam chodí každý měsíc – a pak jen čekám na vhodnou chvíli během měsíce, kdy nakoupím. Většinou to dělám, když je malý dip.

2. Jen prověřené kryptoměny

Já vím, je lákavé skočit na každou novou kryptoměnu, o které se mluví. „Co kdybych nakoupil něco za korunu a za rok to bylo za tisíc?“ Jenže takové myšlení je spíš gambling než investování.

Držím se hlavně Bitcoinu (80% mého portfolia) a Etherea (15%). Zbývajících 5% mám rozdělených mezi pár dalších projektů, které dlouhodobě sleduji a věřím jim.

3. HODL jako životní filosofie

„HODL“ není překlep. Je to krypto pojem, který vznikl z překlep slova „hold“ v jednom starém fóru – a znamená to „drž a neprodávej, i když to jde do háje“.

Moje strategie je jednoduchá – nakupuju s tím, že to minimálně 5 let neprodám. Bitcoin je pro mě spořící účet, který může mít vyšší zhodnocení než jakákoli banka. Samozřejmě s vyšším rizikem, ale to akceptuju, protože investuju jen peníze, které si můžu dovolit ztratit.

Psychologické nástrahy, které tě dostanou

Největší problém s investováním do kryptoměn není technický – je psychologický.

FOMO (Fear of Missing Out)

Všichni to známe. Bitcoin letí nahoru, všichni o něm mluví, a ty máš pocit, že ti ujíždí vlak. Tak nakoupíš za všechny úspory – přesně na vrcholu. A pak přijde pád.

Jak to řeším? Držím se svého plánu DCA. Investuju stejnou částku každý měsíc, bez ohledu na to, co dělá trh. Ano, někdy mám pocit, že bych měl nakoupit víc, když to jde nahoru – ale to je přesně ta past, do které nechci spadnout.

FUD (Fear, Uncertainty, Doubt)

Druhá strana mince. Trh se propadá, všichni panikař, novinové titulky křičí „KONEC BITCOINU“ a ty máš nutkání všechno prodat, než to ztratí veškerou hodnotu.

Nepřehlédněte  Hluboká práce – jak pracovat jako génius a dosáhnout flow stavu

Jak to řeším? Znovu – držím se svého plánu. Vlastně, když trh padá, je to pro mě příležitost nakoupit víc za stejné peníze. Historicky, každý, kdo držel Bitcoin déle než 4 roky, byl v zisku – bez ohledu na to, kdy nakoupil.

Praktické tipy, jak začít

Pokud tě můj přístup zaujal a chceš začít podobně investovat, tady je jednoduchý návod:

  1. Vytvoř si účet na Coinmate nebo jiné důvěryhodné platformě. Ověření identity trvá obvykle 1-2 dny.

  2. Začni s malou částkou – nemusíš hned investovat celou výplatu. Začni třeba s 1000 Kč měsíčně a postupně můžeš navyšovat.

  3. Nastav si pravidelné investice – buď manuálně (posílání peněz každý měsíc), nebo automaticky, pokud to platforma umožňuje.

  4. Vzdělávej se – než do něčeho investuješ, pochop, o co vlastně jde. U Bitcoinu doporučuju knihu „The Bitcoin Standard“, u Etherea a dalších kryptoměn hledej informace přímo od vývojářů, ne od influencerů.

  5. Bezpečnost na prvním místě – pro větší částky rozhodně doporučuju hardwarovou peněženku (Trezor nebo Ledger). „Not your keys, not your coins“ je zlaté pravidlo krypto světa.

Co mě stálo nejvíc peněz

Chceš vědět, co mě v kryptu stálo nejvíc peněz? Není to hack, není to špatná investice. Je to nedůslednost.

Pokaždé, když jsem porušil svůj plán – ať už z FOMO nebo ze strachu – stálo mě to peníze. Když jsem při pádu trhu prodal část svých Bitcoinů (protože „tentokrát to určitě půjde ještě níž a pak koupím zpátky“), samozřejmě šel trh nahoru a já jsem musel nakoupit dráž.

Když jsem naopak investoval víc, než jsem plánoval, protože „tohle je poslední šance koupit Bitcoin pod 30 000 USD“, následoval pád a já jsem zbytečně blokoval peníze, které jsem mohl investovat výhodněji později.

Využij moje chyby. Udělej si plán a drž se ho. Je to těžší, než se zdá, ale dlouhodobě to funguje.

Co dělat v bear marketu

Bear market (medvědí trh) je období, kdy ceny kryptoměn dlouhodobě klesají. Zažili jsme to v letech 2018-2019 i 2022-2023. Co v takové situaci dělám já?

  1. Držím se svého plánu – dál investuju stejnou částku každý měsíc.

  2. Nakupuju víc – pokud mám nějaké volné prostředky, které jsem si odkládal „na horší časy“, bear market je ideální doba na jejich investování. Historicky, nejvíc vydělali ti, kteří nakupovali, když všichni ostatní prodávali v panice.

  3. Vzdělávám se – když je trh dole, mám čas studovat technologie, číst knihy a články, poslouchat podcasty. Čím víc tomu rozumím, tím méně podléhám emocím.

  4. Nemyslím na prodej – protože investuju jen peníze, které nepotřebuju, můžu si dovolit čekat. Vím, že bear market jednou skončí – vždy to tak bylo.

Závěr – jednoduchá strategie pro složitý svět

Investování do kryptoměn může být stresující. Média a sociální sítě jsou plné extrémů – buď je to „cesta k milionům“ nebo „největší podvod v historii“. Pravda je, jako vždy, někde uprostřed.

Pro mě je Bitcoin a pár dalších solidních kryptoměn způsobem, jak diverzifikovat investice a potenciálně dosáhnout vyššího zhodnocení, než nabízí tradiční finanční trhy. Ne všechno, ale část úspor – tu, kterou si můžu dovolit riskovat.

Jestli z tohoto článku chceš odnést jednu věc, ať je to tahle: Vytvoř si strategii, které rozumíš a věříš, a pak se jí drž bez ohledu na krátkodobé výkyvy trhu.

A poslední věc – tohle není finanční rada. Jsem jen chlap, který sdílí svoje zkušenosti. Každá investice nese riziko a měl bys vždy udělat vlastní research, než do něčeho vložíš peníze. Jsem v tomto oboru amatér a ty bys měl svá rozhodnutí konzultovat s odborníky.

Posuď sám, jestli tě můj přístup inspiruje. Pokud ano, začni pomalu, uč se z vlastních chyb a hlavně – investuj jen to, co si můžeš dovolit ztratit.

Pojď na to!

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Reply: