Jak ušetřit na cestách – mé triky pro levné letenky a ubytování

Nedávno jsem stál na pláži v Portugalsku, popíjel místní pivo za euro a díval se na západ slunce. Víš, co mi v tu chvíli běželo hlavou? „Tohle si nemůžu dovolit.“ Naprosto absurdní myšlenka, když uvážíš, že jsem tam stál… a evidentně jsem si to dovolit mohl.

Jenže každý z nás někdy v hlavě řeší tyhle omezující přesvědčení. „Cestování je drahé. Na to nemám. To je jen pro bohaté.“

Kašli na to.

Pravda je, že cestování může být levnější než tvůj běžný život doma. Neříkám, že musíš spát v hostelech a jíst instantní nudle (i když i to je cesta). Ale existují způsoby, jak cestovat chytře, ušetřit prachy a přitom si to užít naplno.

Chci ti ukázat, jak na to. Jak najít letenky, za které nezaplatíš majlant. Jak sehnat ubytování, které ti nevysaje účet. A jak si užít cesty, aniž by ses musel měsíce předem stresovat, jestli na to vůbec máš.

Letenky: Jak létat za hubičku

První pravidlo létání za málo peněz: buď flexibilní. A to jak s datem, tak s destinací.

Zapomeň na to, že musíš letět přesně první srpnový týden na Mallorcu. Tohle myšlení tě bude stát zbytečné tisíce. Místo toho:

1. Používej vyhledávače s otevřenými daty

Nástroje jako Skyscanner, Kiwi.com nebo Google Flights ti umožní hledat nejlevnější letenky v rámci celého měsíce nebo dokonce roku. Moje osobní strategie? Otevřu si Skyscanner a do vyhledávání zadám „Odkudkoliv“ a „Kdykoliv“. A najednou vidím, že můžu letět z Prahy do Milána za 600 Kč místo abych platil 5000 Kč za let na předem vybranou destinaci.

2. Nastav si alerty na letenky

Aplikace jako Hopper nebo služba Scott’s Cheap Flights (teď se jmenují Going) ti pošlou notifikaci, když cena letenek do tvojí vysněné destinace klesne. Ušetříš si hodiny proklikávání a hlídání cen.

3. Létej v úterý nebo ve středu

Tohle je známý fakt, ale pořád funguje: lety uprostřed týdne jsou často o 20-30% levnější než ty víkendové. Pokud můžeš být trochu flexibilní s pracovní dobou, máš vyhráno.

4. Používej VPN

Zní to šíleně, ale funguje to. Ceny letenek se někdy liší podle toho, z jaké země je vyhledáváš. Nastavím si VPN třeba na Španělsko a najednou vidím jinou (často nižší) cenu než kdybych hledal z Česka.

5. Využívej nízkonákladovky, ale počítej s extra poplatky

Ryanair, Wizz Air nebo easyJet ti nabídnou šíleně nízké ceny… ale pak tě sedřou na poplatcích za zavazadla. Moje strategie? Cestuju jen s příručním zavazadlem (ano, i na dvoutýdenní cesty) a jídlo si beru vlastní.

Ubytování: Kde složit hlavu a nezruinovat se

Hotely jsou cool, ale taky zbytečně drahé. A kolik času v nich během cestování vlastně strávíš? Většinou jen chodíš spát. Tak proč za ně platit majlant?

1. Airbnb s dlouhodobou slevou

Málo lidí ví, že na Airbnb dostaneš slevu za delší pobyty. Často 15% na týden a až 50% na měsíc. Když plánuju delší trip, vždycky se mi vyplatí zůstat na jednom místě déle a pak třeba podnikat výlety do okolí.

2. Vyjednávej přímo s hostitelem

Tohle je trik, který používám pořád: najdu si ubytování na Airbnb nebo Booking.com, a pak se pokusím najít majitele na Instagramu nebo přes web a domluvit se napřímo. Bez poplatků zprostředkovatelské platformě můžeš často ušetřit 15-20%.

3. House sitting

Slyšel jsi někdy o house sittingu? Jde o to, že se staráš o něčí dům (a často i zvířata), zatímco majitelé jsou na dovolené. A bydlíš tam zadarmo. Stránky jako TrustedHousesitters ti dají přístup k tisícům možností po celém světě. Jasně, musíš se starat o kočku nebo zalévat kytky, ale žít týden v luxusním baráku v Barceloně za nula korun? To stojí za to.

4. Hostely nejsou jen pro batůžkáře

Moderní hostely už dávno nejsou ty špinavé noclehárny plné opilých studentů (i když i takové najdeš). Spousta z nich nabízí soukromé pokoje za zlomek ceny hotelů, a k tomu společenskou atmosféru, kde snadno potkáš další cestovatele. Selina nebo Generator jsou řetězce, které nabízejí i komfortní prostředí pro náročnější.

5. Booking.com a jejich „tajné nabídky“

Pokud používáš Booking.com pravidelně, všiml sis asi jejich programu Genius. Na úrovni Genius 3 (kterou získáš po pár rezervacích) máš nárok na slevy až 20% u vybraných ubytování. Tyto nabídky často nejsou vidět, když nejsi přihlášený, takže spousta lidí o nich ani neví.

Nepřehlédněte  Jak jsem se naučil být magnetem pro kvalitní lidi – moje cesta z osamělosti

Doprava v destinaci: Pohybuj se jako local

Není nic horšího než přiletět na místo, kde jsi ušetřil na letence, a pak vyhodit všechny úspory za taxíky z letiště a místní dopravu.

1. Veřejná doprava z letišť

Většina evropských měst má skvělé spojení z letiště do centra. V Barceloně aerobus, v Londýně Piccadilly Line, v Římě Leonardo Express. Jasně, trvá to o 15-20 minut déle než taxi, ale ušetříš klidně 20-30 EUR.

2. Místní aplikace pro dopravu

Uber není všude, ale skoro každá země má svoji alternativu. V Portugalsku Bolt, ve Vietnamu Grab, v Thajsku Grab nebo inDriver. Stáhni si je ještě před odletem a ušetři oproti klasickým taxíkům.

3. Turistické karty s dopravou v ceně

Velká města často nabízejí turistické karty, které kombinují vstupné do atrakcí s neomezenou veřejnou dopravou. Barcelona Card, London Pass, Amsterdam Pass… Spočítej si, kolik atrakcí plánuješ navštívit a jestli se ti to vyplatí.

Jídlo: Jez dobře, plať málo

Jídlo může být buď černá díra na peníze, nebo způsob, jak poznat místní kulturu. Záleží jen na tvém přístupu.

1. Drž se dál od turistických pastí

První zlaté pravidlo: restaurace s jídelníčkem v šesti jazycích a fotkami jídel přímo před vchodem? Uteč. Fast. Místo s místními zákazníky a menu jen v místním jazyce? Tam jdi.

2. Oběd místo večeře

Ve spoustě zemí (zejména ve Středomoří) je oběd hlavní jídlo dne a restaurace nabízejí polední menu (menu del día ve Španělsku, menu fisso v Itálii) za zlomek ceny večeře. Najíš se stejně dobře, ale zaplatíš třeba jen polovinu.

3. Nakupuj v místních supermarketech

I když chceš jíst venku, snídaně v hotelu za 15 EUR je zbytečný luxus. Zajdi do místního supermarketu, kup si jogurt, ovoce a třeba croissant, a snídej na balkoně nebo v místním parku. Levnější a často i příjemnější.

Praktické tipy na závěr

1. Místní SIM karta místo roamingu

I když v EU máme „free roaming“, operátoři ho často omezují na FUP. Při cestách mimo EU kup místní SIM hned po příletu. V Asii stojí neomezená data na měsíc často méně než 10 EUR.

2. Cestovní pojištění hledej na dlouhodobé bázi

Pokud cestuješ vícekrát za rok, roční cestovní pojištění ti vyjde mnohem levněji než jednotlivé pojistky na každou cestu. Mám ho přes svou kreditku Revolut Metal a ušetřím tisíce ročně.

3. Platby v zahraničí bez poplatků

Nenech svoji banku vydělávat na směnných kurzech. Používám Revolut nebo Curve pro platby v zahraničí a získávám tak reálný směnný kurz bez skrytých poplatků. Plus, Revolut ti dává přístup k letištním salónkům, což je nice-to-have benefit.

Nestačí jen vědět, je třeba jednat

Víš co? Všechny tyhle tipy jsou k ničemu, pokud nebudeš cestovat. Protože nejdražší je cesta, kterou nikdy neuskutečníš.

Neříkám, že musíš hned zítra koupit letenku na druhý konec světa. Ale třeba ten prodloužený víkend v Miláně za 2000 Kč? Ten si můžeš dovolit už teď.

Cestování není luxus pro vyvolené. Je to zkušenost, která tě formuje, rozšiřuje obzory a často tě naučí víc než roky ve škole nebo v práci.

Tak pojď na to. Otevři si Skyscanner, zadej „kamkoliv“ a podívej se, co ti nabídne. Možná zjistíš, že ta vysněná cesta je mnohem dostupnější, než sis myslel.


PS: Tohle všechno píšu jako nadšený cestovatel, ne jako finanční nebo cestovní poradce. Každý máme jiné preference a potřeby, takže si z mých tipů vyber to, co sedne právě tobě a tvému stylu cestování. A pamatuj – nejlepší cesty jsou ty, které skutečně podnikneš, ne ty, o kterých jen sníš.

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Reply: